Wordpress

WordPress Nedir? Avantajları Nelerdir? (Ücretsiz Kurulum)

Kullanıcılar wordpress nedir? merak ediyor. WordPress, ücretsiz ve açık kaynaklı bir web sitesi oluşturma platformudur. Daha geniş tanımlamasıyla uygulama, MySQL veritabanı kullanan PHP ile yazılmış bir tür içerik kontrol uygulamasıdır. Bu sebeple uygulamanın geniş bir işlevi bulunur. Uygulama bugün mevcut olan en kaliteli ve güvenilir web site ve blog oluşturucu sistemdir. Bu nedenle sistem birçok web sayfaları ve bloglar tarafından kullanılır.

WordPress İle Ne Tür Siteler Oluşturulabilir?

WordPress uygulaması üzerinden birçok farklı kaynaklı web siteleri ve bloglar oluşturulabilir. Bunlar;

1-Blog ya da kişisel web sayfaları

2-İşletme web siteleri

3-Portföy web siteleri

4-E-ticaret web siteleri

5-Çevrimiçi mağazalar

6-Çevrimiçi forumlar

7-Sosyal ağ web sitesi

8-Bilgi bankası web sitesi

9-Çok dilli web siteleri

Bu siteler doğrudan ilgili uygulama üzerinden kolayca oluşturulur.

WordPress Avantajları

Uygulamanın birçok avantajlar bulunur. Kolay uygulanabilir olması sebebiyle web site ve bloglar güçlük yaşamaz. Uygulama basit ve sade bir tasarımla dikkat çeker. Bu bakımdan kullanımı da basittir. WordPress birçok platformlar üzerinden ücretsiz olarak sunulur.

Dolaysıyla web siteleri uygulamayı ücret ödemeden indirebilir. WordPress doğrudan karmaşık içerikli portallar üzerinden de pratik bir şekilde oluşturulabilir. Bu bakımdan uygulama geniş alanlara hitap eder.

WordPress Nasıl Çalışır?

Sistem basit bir çalışma ağına sahiptir. Bu nedenle web sayfaların deneyimli olmasına gerek yoktur. WordPress doğrudan veri tabanlı olarak işlev sunar. Uygulamanın sahip olduğu nitelikler sayesinde web siteleri basit bir şekilde kurulabilir. WordPress online kursu ayrıca mevcuttur. Siteler ilgili eğitimlere de katılarak sistemi kolayca kavrayabilir. WordPress uygulaması sadece 2 ila 4 hafta içerisinde öğrenilebilir.

Wordprees Kullanımı Zor Mu?

Sistemin kullanımı ise zor değildir. Alınan eğitimler sayesinde uygulama kısa süreler içerisinde öğrenilebilir. Ayrıca çeşitli siteler üzerinden de wordpress ipuçları bakılabilir. Uygulama sürekli olarak geliştirilebilir özelliğe sahiptir.

Bu sayede sizler de wordpress üzerinden kişisel web sayfanızı geliştirebilirsiniz. Sistemden yararlanan binlerce aktif blog tarzı siteler, web siteleri ve e-ticaret siteleri yer alıyor. Bu siteler uygulamadan memnun kalmıştır. WordPress herhangi riskleri olmayan özel bir uygulamadır.

WordPress Kurulumu İçin Neler Gereklidir?

WordPress kurulumunda bazı ek uygulamalar gereklidir. Bunlar ise;

1-Domain yani diğer adıyla alan adı

2-Hosting

3-Wordpress dosyaları

4-FTP istemcisi

5-cPanel

Bu argümanlar doğrultusunda sistem birkaç dakikada web sitelerinden kurulabilir. Uygulamanın kurulumunda uzman olunmasına gerek yoktur. Birkaç basit eğitim programları alınması yeterlidir.

Wordpress Kurulumu İçin Neler Gereklidir

WordPress Neden Tercih Ediliyor?

WordPress pek çok nedenler sonucunda tercih ediliyor. Pek çok e-ticaret siteleri,kişisel web siteleri dijital dünyada hizmetler sunar. Bu bakımdan web siteleri zengin içeriklere sahip olmak ister.

Bu bakımdan da wordpress tarafından sitelere bu olanak sunulur. Yani uygulama web sitelerine en kaliteli ve geniş kapsamlı içerikler, temalar sunar. Böylece müşteri sitelerin daha zengin ve görkemli içeriğe sahip olmasına yardımcı olur.

WordPress benzeri birçok uygulamalar da mevcuttur. Fakat söz konusu uygulama diğer benzeri sistemlerden daha farklıdır.

Daha kolay bir biçimde kullanılması, ücretsiz olması, sade içerikli olması, eğitimleri basit olması gibi birçok seçenekler firmalar avantaj sağlıyor.Bu nedenle sistem global olarak tercih ediliyor.

WordPress Nereye Kurulur?

WordPress Türkçe ve İngilizce olmak üzere toplamda 2 farklı dil seçeneği üzerinden kurulabilir. Türkiye merkezli web siteleri doğrudan uygulamayı Türkçe dil seçeneği üzerinden kuruyor. Yabancı siteler tarafından ise başta İngilizce dil seçeneği olmak üzere birçok farklı dil seçenekleri üzerinden Wordprees kurulumu yapılıyor.

Uygulama İngilizce dili üzerinden kurulmak istendiğinde WordPress.org. sitesi ziyaret edilmelidir. Sitede yer alan ve sıkıştırılmış paketi Winrar ya da Winzip türünden bir program üzerinden açılabilir.

Dosya içeriği doğrudan sunucuya yüklenir. Kullanılan tarayıcıdan web sitenin adresi yazılır. Bu aşamadan itibaren sistem kurulumu otomatik olarak başlayacaktır.

WordPress Temaları Elle Nasıl Öğrenilebilir?

Wordprees temaları elle kolay bir şekilde öğrenilebilir. Bunun için ilk olarak bir word web sayfası ziyaret edilmelidir. Sayfanın herhangi bir kısmından sağ yöne tıklanır.Buradan sayfa kaynağını görüntüle sekmesine dokunulur.

Sonrasında CTRL+F klavye tuşlarına aynı anda basılır. Akabinde ise wp-content/hemes yazısı sayfadan yazılır. Ayrıca ilgili bağlantıya bir kez tıklanarak temanın tüm ayrıntıları incelenebilir.

Wordprees Ne Kadar Yer Kaplar?

Wordpreesin en önemli özellikleri arasında ise düşük düzeyde depolama alanı kaplamasıdır. Bu nedenle sistem bilgisayar deposunda fazla yer kaplamaz. Böylece kullanıcılar depolama alanında farklı uygulamalar da kullanabilir. Düşük düzeyde içeriklere sahip olan web sayfaları beraberinde daha düşük oranda depolama alanına sahiptir.

Bununla birlikte çeşitli resimler ve videolar da diğer içeriklere oranla daha yüksek oranda depo alanı kaplar. Bu bakımdan tüm eklentiler ve uygulamalar da dahil olmak kaydıyla wordpress kurulumu genel anlamda maksimum 1 GB oranı kadar depo alanı kaplayabilir.

Bir Sitenin WordPress Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?

Bir sitenin wordpress olduğu kolayca anlaşılabilir. Bunun için uzun uğraşlar verilmesine gerek yoktur. Uygulamayı kullanan web sitelerin özellikle alt yapılarında herhangi farklılıklar meydana gelmemesi durumunda, site yöneticisi paneline ulaşım standart olarak tüm web sitelerinde benzer olabiliyor.

Bu bakımdan websitesi.com/wp-admin şeklinde kontrol sağlanabilir. Bu aşamadan itibaren panel sayfası açılması durumunda söz konusu web sayfasının doğrudan wordpress sistemi kullandığı fark edilebilir. Bu basit yöntem ayrıca tüm e-ticaret ve blog tarzından web sayfalarında da tercih edilebilir.

WordPress Nasıl Türkçe Yapılır?

Uygulama Türkçe dil seçeneğine kolay bir şekilde çevrilebilir. Uygulamanın Türkçe dil seçeneğine döndürülmesi açısından ise Menü bölümünde yer alan Dil sekmesine bir kez tıklanabilir. Bu bölümden kullanıcıların TR dosyasını entegre etmesi yeterlidir. Bu işlem birkaç dakikada tamamlanır.

WordPress Uygulaması Öğrenmek Mantıklı Mı?

Birçok web siteleri uygulamanın öğrenilmesinin mantıklı olup olmadığını merak eder. WordPress uygulamasını öğrenmek mantıklıdır. Sitelerin daha özgür bir şekilde hareket etmesi, kontrol ve takibinin daha pratik bir şekilde yapılabilmesi ve devamlı olarak uzman desteği için hizmet bedeli ödenmemesi açısından wordpress kullanımı daha uygundur. Sistem web site sahiplerini tüm bu olumsuzlardan koruyor. Böylece sitelerin maliyetsiz bir şekilde kendilerini kontrol etmesine destek olur.

WordPress Mobil Uyumlu Mu?

Wordpreesin en büyük nitelikleri arasında mobil uyumlu olmasıdır. Yani uygulama doğrudan Android ve İOS işletim sistemine sahip olan tüm akıllı cep telefonları üzerinden de kolayca kurulabilir.

Bu yönde de kullanıcıların ayrıntılı bir şekilde hareket etmesine gerek yoktur. Bu avantaj aynı zamanda web sitelerde yer alan tüm içeriklerin de mobil cihazla uyumlu kalmasını sağlar. Böylece kullanıcılar mobil cihaz üzerinden de web sitedeki tüm içerikleri basit bir şekilde gözlemleme şansına sahip olur.

Uygulamada mobil uyumluluk ayrıca çeşitli tablet cihazlarda da geçerlidir. Bu nedenle kullanıcılar tercihi doğrultusunda mobil cihaz ya da tabletler üzerinden de wordpress kullanabilir.

WordPress Hosting Nasıl Alınır?

Worppres hosting web sitelerin ihtiyaç duyduğu argümanlar arasında yer alır. Bu uygulama da doğrudan Vargonen.com sitesi üzerinden satın alınabilir. Siteye giriş sağlanarak Wordpres Hosting Menüsüne bir kez tıklanır.

Mevcut paket nitelikleri incelenir. Bu aşamadan sonrasında en uygun paket satın alınır. Bu işlem için Satın Al sekmesine tıklanır. Ekranda açılan sayfa üzerinden ise hosting paketi için bir alan ismi belirleyiniz. Bu aşamadan itibaren alan adı satın alma işlemi tamamlanır.

WordPress Tema Nasıl Düzenlenir?

WordPress tema düzenlemesinde de bazı adımların atılması gerekir. Bu işlem için WordPress Görünüm Tema Düzenleyici kısmına giriş sağlanır. Burada yer alan sekmelerden biri seçilerek tema düzenlemesi gerçekleştirilir. Uygulama ayrıca php tabanlı kodlama sisteme sahiptir. Bu nedenle diğer uygulamalara oranla Wordprees daha düşük düzeyde hatalar gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu