Wordpress

Mobil Uyumluluk için 8 Farklı WordPress Eklentisi

Günümüzde akıllı telefon ve tablet kullanımının artmasıyla mobil uyumlu web sitelerinin önemi de oldukça arttı. Kullanıcılar her an yanlarında olan mobil cihazlarından istedikleri her bilgiye anında ulaşmak istiyor.

Mobil uyumlu web siteniz olmadan SERP’te (arama motoru sonuç sayfası) başarı yakalamanız biraz zor olacaktır. Açık söylemek gerekirse popüler olmak istiyorsanız mobil uyumlu web sitesine sahip olmanız gerekiyor.

WordPress tabanlı web sitenizi nasıl mobil uyumlu hale getireceğinizi bilmiyor musunuz? Neyseki hiçbir uzmanlık gerektirmeden yapabileceğiniz çözümleri var.

Web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilmenize yardımcı olacak WordPress eklentileri mevcut. Haydi gelin birlikte WordPress eklentilerini inceleyelim.

Web Sitenizi Neden Mobil Uyumlu Hale getirmelisiniz?

WordPress web sitenizi mobil uyumlu hale getirmenizin birçok avantajı vardır. Bunlar:

 • Gelişmiş Tarama: Web sitenizin mobil sürümünü kullanıcılara göstermek, kullanıcının sitenizi incelemesini kolaylaştırır.
 • Arama Motorunda Sıralama: Google başta olmak üzere diğer arama motorları da sitenizin mobil sürümünün olmasını istiyor. Çünkü günümüzde %30’dan fazla mobil kullanıcı mevcut.
 • Potansiyel Müşteriler: Web sitenizin mobil uyumlu olması demek kullanıcı dostu olduğunu gösterir. Ayrıca mobil sürümüze butonlar ve harekete geçirici mesajlar ekleyerek ilgiyi daha fazla çekebilirsiniz.

Günümüzde mobil uyumluluk tartışılmaz bir konu haline geldiğinden sizler de aşağıda sıralayacağımız eklentiler ile web sitenizin mobil optimizasyonunu yapabilirsiniz.

WordPress Mobil Eklentileri

WordPress mobil için birçok eklentiyi bize sunuyor. Bu eklentilerin hem ücretli hem ücretsiz sürümleri bulunuyor.

WordPress eklentileri bizlere:

 • Tema özelleştirme
 • Farklı ve özgün tema seçenekleri
 • Farklı cihazlar için temaları aktif/pasif yapma
 • Premium ile farklı özellik optimizasyonları yapabilmeyi sunar.

Peki bu eklentiler hangileri diye merak ediyorsanız. WordPress mobil uyumluluk eklentileri:

 1. Jetpack
 2. Touchy
 3. OptinMonster
 4. Hummingbird
 5. Superfly
 6. Autoptimize
 7. Asset CleanUp
 8. AMP for WP

1. Jetpack

Hepsi bir arada eklenti olan Jetpack kurulumu kolay, ücretsiz bir eklentidir. Jetpack ile web sayfanızda bulunan içeriği, başlığı ve renkleri değiştirebilirsiniz. Ayrıca kullanıcılar “Tüm siteyi görüntüle’ye” tıklayarak web sürümünü de görüntüleyebilirler.

Jetpack’i kullanışlı ve profesyonel modülü sayesinde pazarlama aracı olarak da kullanabilirsiniz. WordPress uzmanları tarafından oluşturulan bu eklenti ile web sitenizi daha güvenli hale getirebilir ve trafiğinizi arttırabilirsiniz.

Jetpack Özellikleri

 • Ücretsiz
 • Kullanıcı dostu
 • Kullanışlı arayüz
 • Trafik istatistikleri
 • Spam yorum engelleme
 • Reklamsız videolar

Tek bir eklenti ile güvenlik, tasarım, pazarlama ve istatistik yapmak istiyorsanız bu eklenti tam size göre.

2. Touchy

Touchy ile birlikte web sürümünüzü küçük mobil ekranda kusursuz bir deneyim için mobil sürümünü oluşturabilirsiniz. Mobil görüntülemenizin nasıl olacağı konusunda istediğiniz değişiklikleri yaparak optimize edebilirsiniz. Web sitenizde başta renkleriniz olmak üzere, menü çubuğunuz, başlıklarınız, widgetleriniz ve konumları, simgeleriniz gibi bir çok değişikliği yapabilirsiniz.

3. OptinMonster

Mesajlarınızı veya butonlarınızı yani Pop-up’larınızı mobil sürümünüz için de optimize etmek istiyorsanız kullanmanız gereken iyi eklentilerden biri olan OptinMonster yeni kullanıcı ve satış için benzersizdir.

OptinMonster 50’den fazla hazır mobil uyumlu şablona sahiptir. Sürükle ve bırak ayarlarından kolayca optimize edebilirsiniz. Kampanyalarınızı etmek için analize ihtiyacınız olduğunda da size yardımcı olacak bu eklentiyi hemen kurup keşfetmeye ve optimizasyonlarınıza başlayabilirsiniz.

4. Hummingbird

Hummingbird, WPMY Dev tarafından oluşturulan bu eklenti kullanıcıların arama motorlarına web sitenizin dosyalarının kopyalamalarını sağlar ve çok yönlü bir önbellek eklentisidir. Hummingbird ile dosyalarınız için CSS ve JavaScript kodlarını küçültüp erteleyebilir ve oluşturmayı engelleyen kaynakları kaldırabilirsiniz. 

Çoğu eklentide olduğu gibi Hummingbird’ü ister profosyenel ister yeni başlayan olun kolaylıkla kullanabileceksiniz. Performans raporları, tek tıklamayla düzeltme, küçültme ve önbelleğe alma gibi optimizasyonları bu eklenti ile yapabilirsiniz.

5. Superfly

Superfly oldukça kullanıcı dostu bir eklentidir. Açılış sayfanız veya eğer tek sayfalık bir web siteniz varsa kolay, zengin, temel menü seçimi yapabilir renkleri ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yazı tipinizi, panelinizi, simge menünüzü ve diğer ekran kontrollerinizi yapmanıza olanak tanır. Web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmak istiyorsanız bu eklenti tam size göre.

6. Autoptimize

Belçikalı Frank Gosses tarafından geliştirilen Autoptimize mobil uyumluluk için ücretsiz ve kullanımı kolay bir eklentidir. Web sitenizi daha iyi çalıştırabilmeniz için JavaScript ve Css dosyalarını küçültür. Bu eklenti ile WebP ve AVIF formatı desteği sayesinde görsellerininizi ve Google Fonts’u optimize edebilirsiniz. Aynı zamanda web yüklenme hızını arttır, önbelleği siler, komut dosyalarını toplar ve veritabanınızı optimize eder. Autoptimize sizin için tüm bu işlemleri yaparak web sitenizin hızını arttırmanızda size çok yardımcı olacaktır.

7.Asset CleanUp

Asset CleanUp, HTTP istek sayılarını azaltarak web sitenizin hızının artırılmasına yardımcı olacak başka bir WordPress eklentisidir.Eğer geliştiriciyseniz kaynak kodu tarar, eklenti ve temalar arasında çakışma varsa ortadan kaldırabilirsiniz. Bu eklentinin en iyi özelliği diğer WordPress performans eklentileri ile çakışmamasıdır.

8.AMP for WP

AMP for WP hızlandırılmış mobil sayfalar ekleyerek, sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. WPForms, Contact Form 7 ve iletişim formları oluşturmayı kolaylaştırır. Diğer özellikleri arasında yorumlar, değerlendirme dereceleri ve içerik tanıtımları vardır.

AMP for WP tarayıcılarla uyum sağlayarak web sitenizin daha iyi çalışarak harika görünmesine yardımcı olur. İçeriğinizin nasıl görünmesini istiyorsanız kontrol panelinden tema özelleştirici ile optimize edebilirsiniz. En önemlisi bu eklentinin ücretsiz olması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi 11 WordPress Eklentisi

Sıra Sizde!

WordPress web sitenizin mobil uyumunu yapabileceğiniz birbirinden farklı 8 eklentiyi inceledik. Bu eklentilerden bazıları premium olsalarda ücretsiz versiyonları ile de oldukça kullanışlı mobil uyumlu web siteler yapabilirsiniz.

Web sitenizin SEO çalışmalarına oldukça destek olacak bu mobil uyumluluk konusu oldukça önemlidir. Kullanıcı deneyimine değer vererek onların rahatlığını göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede hedef kitlenizi daimi kullanıcınız yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu