SEO

Backlink Nedir? SEO İle İlişkisi Nedir? Bütün Detaylar

İnsanların seo çalışmalarına bağlı olarak araştırdıkları konular arasında bulunan backlink nedir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bu kavramın ne olduğu, nasıl alındığı ve çalışma mantığı gibi detayları içeriğimizde açıklayacağız. Bu sayede insanların web siteleri için bu kavramdan yararlanmalarına yardımcı olacağız.

Backlink Ne Demek?

Web sitelerinin birbirlerine geri bağlantı gönderme işlemlerine backlink ismi verilir. Geri link, geri bağlantı veya inbound links/incoming links isimleriyle de adlandırılan backlinkler sayesinde sitelerin birbirlerine referans olmaları sağlanır. Böylelikle insanlar tarafından geri bağlantı verilen sitenin ziyaret edilmesi sağlanmış olur.

Backlinkin Tarihçesi Nedir?

Backlink kavramı ilk defa 1990’lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Bu kavramın ortaya çıkmasında arama motorlarının internete giriş için kullanılmaya başlaması etkilidir. Bu dönemde baclinklerin kullanılma nedeni kullanıcı deneyimi sağlamasıdır. Böylelikle kişilerin sitelere rahat erişimi sağlanmıştır.

1998 yılında geliştirilen PageRank sistemi sayesinde ise backlink kullanan web sitelerinin arama motorlarında sıralamasının iyi olduğu görülmüştür. Aynı zamanda link sayılarının ve kalitesinin ilgili web sitesinin de güvenli ve kaliteli olduğunu vurguladığı anlaşılmıştır.

Backlinklerin Özellikleri Nelerdir?

Backlink kavramının doğru anlaşılması için temel özelliklerinin bilinmesi gerekir. Böylelikle kullanım ve değerlendirme aşamasından bilgileri göz önüne almak mümkün olur.

Backlinklerin temel özellikleri şunlardır;

 • Backlinkler .com uzantılı olarak sitelerde yayınlanırlar.
 • Kaliteli olmaları için doğrudan alınmaları gerekir.
 • Müşteri yorumu olarak linklerin alınması mümkündür.
 • Web sitelerinden alınma sayıları yerine backlink kalitesi önemlidir.
 • Konu ile alakalı yerlerde kullanılırlar.
 • Kenar çubuğuna, ana sayfaya, yorumlar bölümüne veya sayfanın alt bölümlerine backlinklerin eklenerek kullanılması mümkündür.

Bu özellikler sayesinde backlink kullanan kişilerin başka sitelerden referans almaları ve site trafiğinin artmasını sağlamaları mümkün olur.

Backlinklerin Çalışma Mantığı Nasıldır?

Web siteleri için geri bağlantı almayı düşünen kişiler backlinklerin çalışma mantığını araştırmaya başlarlar. Backlink çalışma mantığı oldukça basittir. Diyelim ki web sitenize birden fazla siteden geri bağlantı aldınız.

Arama motorları aynı siteye geri bağlantı verme sayılarını dikkate alır. Geri bağlantı sayısının artması ilgili web sitesinin arama motorları tarafından değerli görülmeye başlamasına neden olur.

Böylelikle yapılan arama sonuçlarında web sitesi geri bağlantı oranı düşük sitelerden üst sıralarda listelenir. Böylelikle insanlar bu siteye daha önce ulaşacaklarından organik trafik artışı sağlanır.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Sitelerden alınan backlinkler her biri aynı değildir. Link kullanımı ve tercihi backlinklerin farklı olarak görülmesine neden olur.

Web siteleri için kullanılan backlink çeşitleri ise şunlardır;

 • Nofollow link
 • Dofollow link
 • Sponsorlu link
 • Organik link
 • Zararlı link
 • UGC link
 • Karşılıklı link

Bunların dışında yorum, blog, iç, dış, yüksek kaliteli ve footer backlinleri bulunur. Bu linkler site, içerik ve diğer özelliklere göre kullanılırlar.

Nofollow Linkler

Nofollow backlink sitelerinde verdikleri linke kefil olmayan kişilerin kullandıkları link çeşididir. Bu tercihte bulunan kişiler arama motorlarının ilgili linki görmezden gelmesini söylerler. Bunu sağlamak içinse link paylaşımını rel=nofollow ifadesiyle yazmaları gerekir. Bu tarzdaki backlinklerin kullanımı ise azdır.

Dofollow Linkler

Dofollow link kullanımı sayesinde site kefil olunduğu, bağlantının organik olduğu ve içeriğin önemli olduğu yansıtılıyor. Bu linkler en fazla seçilen ve seo için kullanılan backlink çeşitlerini oluşturur. Bağlantı üzerinde dofollow link ibaresiyle yer alarak arama motorlarının bağlantıyı güvenli olarak algılamasını sağlarlar.

Sponsorlu Linkler

Sponsorlu linkler site sahiplerinin ödeme yaparak aldıkları linkleri ifade eder. Reklam anlaşmaları ve sponsorluk çalışmaları kapsamında verilerek kullanılırlar. Bu linkler ise rel=sponsored şeklinde kod yapısında görülürler.

Organik Linkler

Site, içerik ve ürün kalitesine bağlı olarak doğal şekilde verilen linklere organik link denir. Bu linklerin değeri diğer backlinklerden yüksektir. Ayrıca seo için olumlu etki oluşturur.

Zararlı Linkler

Zararlı, spam veya doğal olmayan linkler için verilen isimdir. Bu linkler sitenin şüpheli olduğunu belirtirler. Bu nedenle de arama motorlarında listelenme oranları düşüktür. Tespit edilmesi durumunda cezaya tabi tutulurlar.

UGC Linkler

Kullanıcıların web sitelerine kendilerinin yerleştirmiş olduğu linkleri ifade eder. Bu linkler kod yapısında rel=ugc şeklinde görülürler.

Karşılıklı Linkler

Web sitelerinin birbirlerine karşılıklı olarak vermiş oldukları backlinklere verilen isimdir. Genellikle doğal olarak verilirler. Eğer bir site aldığı link için karşılık vermiyorsa tek yönlü backlink olarak anılır.

Backlink Ne İşe Yarar?

Türkçe ifadeyle geri bağlantılar web sitelerinin birbirlerine referans olmalarını sağlar. Geri bağlantı alınan site yüksek takipçili bir siteyse Google tarayıcısı gözünde güvenilirlik sağlanır. Ayrıca kullanıcıların siteyi fark etmesinde etkili olur.

Backlinkler Nasıl Alınır?

İnternet siteleri için backlink alımı iki şekilde gerçekleşir. Bunlar ücretli alımlar ve ücretsiz alımlardır. Web sitesinin backlinke sahip olmasını isteyen kişiler tarafından alım türleri üzerine araştırma yapılarak en uygun yöntem belirlenir.

Backlinkler Nasıl Alınır?

Ücretli Alımlar

Ücretli alımlar ödenecek ücret karşılığında siteye backlink alınmasını ifade eder. Bunun için alım işlemi öncesinde kişilerin detaylı araştırma yapmaları gerekir. Bu araştırma esnasında link alacakları doğru siteyi bulmaları şarttır. Belirlenen siteden alacakları linkin fayda sağlama durumunu araştırmaları ve fayda oranını yüksek görmeleri durumunda alımı gerçekleştirmeleri gerekir.

Ücretli backlink almayı tercih eden kişiler tanıtım yazısı, footer ve banner türündeki backlinklerden yararlanabilirler. Bu sayede sitelerinin büyük sitelerin kullanıcılarının da ilgisini çekmesini ve Google üzerinde yükselmeyi sağlarlar.

Ücretsiz Alımlar

Web siteleri için herhangi bir ücret ödenmeksizin alınan backlinklerdir. Bu linkler yaygın olarak site sahiplerinin kendi imkan ve çalışmalarıyla oluşturdukları linkleri ifade eder. Ancak bu linklerin değeri genellikle ücretli linklere göre düşük görülür.

Ücretsiz backlink almak içinse sosyal medya hesapları, içerik paylaşım web siteleri, kullanıcı yorumları, kullanıcı değerlendirmeleri ve firma rehber sayfaları kullanılır. Bu yolları kullanmak için site sahiplerinin üyelik veya misafir girişleri yaparak site linklerini paylaşmaları gerekir.

Backlink Alma Yolları Nelerdir?

Web sitelerine geri bağlantı almak için kullanılabilecek bazı yollar vardır. Bu yollar sayesinde link alımı doğal ve kaliteli şekilde gerçekleşir.

Backlink alma yolları şunlardır;

 • Kaliteli içerik oluşturma: Kaliteli ve doğru bilgileri içeren içeriklerin oluşturulması siteye geri bağlantı verilmesini sağlar. Bu nedenle siteniz için hazırlayacağınız içeriğin kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Bunun için ilgi çeken görseller ve kapsamlı bilgilerle içeriğinizi zenginleştirmelisiniz.
 • Referans oluşturma: ürün satışları üzerine bir web siteniz varsa iş birliği yaptığınız firmalardan referans almalı ve sitenizde paylaşmalısınız. İnsanlar referanslara önem verdiği için yayınladığınız referans çokluğu ve güvenirliğine göre geri bağlantı alabilirsiniz.
 • Rakip analizi yapma: Rakipleriniz backlink almışsa analiz çalışmaları yaparak onlarda eksik olan durumları ortadan kaldırarak sizlerde link alma şansı elde edebilirsiniz. Rakibinizin link aldığı sitelerle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.
 • Yorum alma: Web sitelerinin yorum bölümlerini kullanarak siteniz için geri bağlantı alabilirsiniz. Böylelikle doğal yorumlar sayesinde sitenizin güvenilir olduğunu gösterebilirsiniz.
 • Misafir yazarlık: Misafir yazarlık imkanı sunan bloglara üye olarak geri bağlantı almaya çalışmalısınız. Bloglarda paylaşılan bağlantılarınız sayesinde daha çok kişiyi sitenize çekersiniz.
 • Forum bağlantısı oluşturma: Bulunduğunuz sektör için oluşturulmuş forumlar vardır. Bu forumlara ulaşarak takipçilerin site bağlantınıza ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle forum kullanıcılarınızı da sitenize çekebilirsiniz.

Backlink almak için bu yolları kullanırken yapacağınız işlemin doğal görünmesini sağlamalısınız. Doğal olmayan geri bağlantı girişimlerinin Google tarafından olumsuz algılandığını ve bazı durumlarda ceza verildiğini göz ardı etmemelisiniz.

Backlinkin Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Backlink alımında tercih edeceğiniz yollar ve girişimler önemlidir. Kullanılan her yolun başarılı olmayacağını bilmek gerekir. Bu nedenle backlinkin alımında bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Backlink alımlarında dikkat etmeniz gerekenler;

 • Web sitenizle alakalı olan sitelerden link almaya özen gösterin.
 • Domain adresiniz çok yeni ise backlink çalışmasından uzak durun.
 • Geri bağlantı alacağınız sitenin güncel olmasına özen gösterin.
 • Aşırı link alımından uzak durun.
 • Link alımında aktif forum sitelerini tercih edin.
 • Backlink için yüksek kullanıcı oranına sahip sosyal medya platformlarını kullanın.
 • Devamlı geri bağlantı alabileceğiniz siteleri tercih edin.
 • Geri bağlantı alacağınız web sitesinin güvenilir olduğundan emin olun.

Bu konularda dikkatli davrandığınızda sitenize yarar sağlayacak backlinklere sahip olursunuz. Belirlediğiniz siteden link alımını haftalık veya aylık oranda yaptığınızda da Google tarafından beğenilecek duruma gelirsiniz.

Backlinkin Avantajları Nelerdir?

Backlink kazanmanın sizler için faydası saymakla bitmeyecek durumdadır. Kazanacağınız backlinkler sayesinde arama sonuç sıralamanızın yükselmesini sağlar. Bunun dışında site içeriklerinizin kaliteli olduğu anlaşılır.

Popüler sitelerden link aldığınızda o sitelerin kullanıcılarının sitenizi tanımasına yardımcı olur. Böylelikle müşteri sayınızı artırabilirsiniz. Böylelikle markanız daha kısa sürede büyümeye başlar. Link kazandığınız siteler sizin için referans oluşturacağından insanlar tarafından güvenilir görünmeniz mümkün olur.

Kaliteli Backlink Almak İçin Yapılması Gerekenler Neler?

Web sitelerinden kazanılan her backlinkin kaliteli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bu nedenle backlink alımında kaliteye önem verilmesi ve bunu sağlamak için çalışmalar yapılması gerekir.

Kaliteli backlink almak için ilk olarak özgün içerik oluşturmaya özen göstermelisiniz. İçeriklerinizin haber değeri taşıması, popüler olması, ayrıntılı bilgi vermesi ve yeni bilgileri içermesi alacağınız geri bağlantının kaliteli olmasına yardımcı olur.

Kaliteli link almak için sektörünüzde bulunan firmaların sıralandığı listelere girmeye çalışın. Böylelikle bir alan üzerine yapılan araştırmalarda firmanızın da görülerek sitenizin ziyaret edilmesini sağlayabilirsiniz. Sitelerin referans olarak sitenize backlink vermesini sağlayın. Link almak için doğru siteyi bulduğunuzdan ve o sitenin size fayda sağlayacağından emin olun.

Backlinkin Seo İle İlişkisi Nedir?

Seo ve backlink doğrudan ilişkili olan iki kavramdır. Seo web sitelerinin arama motorlarına uygun olacak şekilde hazırlanmasını kapsayan çalışmalar bütünü olduğu için backlink alımı da bu çalışmalar içerisinde yer alır.

Bir web sitesinin backlink almış olması arama motorları tarafından güvenilir görülmesine yardımcı olur. Buna bağlı olarak da sıralamalarda yükselme sağlanır. Bu nedenle seo yapacak kişilerin ilk olarak web sitelerine link almaları gerekir. Bu alımı ücretli veya ücretsiz şekilde gerçekleştirmeleri gerekir.

Seo için backlink alımı yapan kişilerin sitelerinin seo uyumunu kaybetmemeleri için bağlantı kontrollerini sık sık yapmaları gerekir. Linkin silinmesi, kırılması veya bozulması durumlarında sıralama düşeceği için kontrol çalışmaları aksatılmamalıdır.

Siteler İçin Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Backlink kontrolü ve link belirlemek için analiz araçlarını kullanmanız gerekir. Bu araçlar yeni link bulmanızı sağlarken aynı zamanda var olan linklerinizi kontrol etme imkanı sunar.

Siteleriniz için kullanabileceğiniz backlink analiz araçları şunlardır;

 • Serpstat
 • Semrush
 • Linkady
 • Search Console
 • Majestic Seo
 • Ahrefs
 • Traffic Travis
 • Seo Spyglass
 • Rank Signals
 • Growthbar

Bu araçları ücretli ya da ücretsiz olarak edinerek kullanabilirsiniz. Ücretli olan araçların maksimum 30 günlük deneme sürümlerini de kullanabilirsiniz. Böylelikle araçtan memnun kaldığınızda siteleriniz için kullanmak amacıyla satın alabilirsiniz.

Backlink Alımları İçin Hangi Siteler Seçilmeli?

Web siteniz için herhangi bir siteden alacağınız backlink sizin için yararlı olmayabilir. Bu nedenle link alacağınız sitenin seçimine önem vermeniz gerekir.

Sizlere fayda sağlayacak ve arama motorlarında sıralamanızı yükseltmenizi kolaylaştıracak siteler şunlardır;

 • Forum siteleri,
 • Sosyal medya platformları,
 • Sektör siteleri ve e-ticaret için çalışan büyük sitelerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu