Wordpress

WP Super Cache Nedir? Adım Adım Kurulum ve Ayarları

Önbellek eklentileri arasından iki milyondan fazla kuruluma sahip WP Super Cache eklentiler arasında lider konumdadır. Bu yazılım Automattic tarafından geliştirilmiştir ve WordPress tabanlı web siteniz için muazzam bir önbellekleme sunar.

WordPress tabanlı web siteleri için önbelleğe alma işlemi gereklidir hatta zorunludur diyebiliriz. Henüz web sitenize bir önbelleğe alma işlevi eklemediyseniz Wp Super Cache eklentisi için kılavuzumuzu incelemeye devam edebilirsiniz.

Wp Super Cache Nedir?

Wp Super Cache kullanıcılara hizmet vermek için oluşturulmuş ücretsiz bir eklentidir. Yani açık kaynak lisansına sahiptir. Wp Super Cache web sitenizin sahip olduğu her bir sayfanın kopyasını statik HTML dosyası biçiminde oluşturur.

Wp Super Cache bu şekilde, kullanıcılar web sitenizi her ziyaret ettiğinde tekrardan arka tarafta sıfırdan  işlem yapmak yerine kopyalanan sürümü çalıştırır. Bu şekilde kullanıcılar sayfanın açılmasını beklemek zorunda kalmazlar.

Sonuç olarak web sitenizin hızını ve performansını arttırabilirsiniz. Hızlı yüklenen bir web sayfasına sahip olarak da SEO çalışmalarınıza destek olabilirsiniz. Bu sayede arama motorları SERP’ te sıralamanızı iyileştirebilirsiniz.

Konu WordPress olduğunda önbelleğe alma işlemleri önem taşıyor. WordPress bazı önebellekleme yetkinlikleri taşır ancak bu yetkinliklerin etkinleştirilmesi çok kolay olmaz ve işlevselliği sınırlıdır. Wp Super Cache bu konuda size yardımcı olacak mükemmel ve ücretsiz bir eklentidir. Hadi gelin birlikte nasıl kurabileceğinize göz atalım.

WP Super Cache Nasıl Kurulur?

Birçok kişi web sitesine eklenti kurmanın çok zor ve karmaşık olduğunu düşünür. Ancak endişeye kapılmayın. WP Super Cache eklentisini kurmak neredeyse tamamen otomatik bir şekilde ve WordPress kontrol panelinde gerçekleşir. Hadi gelin birlikte nasıl yapacağınızı adım adım inceleyelim.

Adım 1: WP Super Cache Eklentisini Kurun

WordPress yönetici paneline giriş yapın, ardından sol tarafta bulunan panelden “Eklentiler”e tıklayın ve açılan pencerede sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna “WP Super Cache” eklenti adını yazarak aratın.

wp super cache

Eklenti karşınıza çıktıktan sonra “şimdi kur’u” seçin daha sonra o buton etkinleştir olarak değişecektir. “Etkinleştir’e” tıklayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra eklentiler sayfasına geri yönlendirileceksiniz.

Adım 2: WP Super Cache Eklenti Ayarlarına Gidin

Eklentiler sayfası açıldığında WP Super Cache eklentisini bulun. Eklentinin alt kısmında bulunan “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

wp super cache eklenti

Çünkü bu eklenti hemen önbelleğe almaya başlamayacaktır. Bu eklentinin çalışması için özel kalıcı bağlantılara ihtiyacı vardır. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı olduğu halinde bırakırsanız WP Super Cache önbelleklemeyi etkinleştirmeyecektir. Bu sebeple sizin de bu eklentiyi etkinleştirdikten sonra ayarları revize etmeniz gerekmektedir.

Adım 3: Önbelleklemeyi Etkinleştirin

Eklenti ayarlarına tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir sayfa açılacaktır. Açılan sayfadan ilk önce yapmanız gereken şey “Önbellekleme Açık” seçeneğini seçmek olacaktır. Tıkladıktan sonra “Durumu Güncelle” ile önbellekleme mekanizmasını aktifleştirin.

wp super cache kurulum

Adım 4: Önbelleklemeyi Test Edin

Önbellekleme işlemini aktif hale getirdikten sonra “Önbelleği Test Et” ile işlemin başarılı olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir sorun ile karşılaşmazsanız bir sonraki adımda, bu eklenti için “Gelişmiş” ayarları yapabilirsiniz.

wp super cache ayarları

Eğer Önbellekleme işlemi başarılı ise sizde aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız.

wordpress wp super cache

WP Super Cache Gelişmiş Ayarlar Nasıl Yapılır?

WP Super Cache eklentisi için “Gelişmiş” ayarlar menüsü aşağıdaki gibi açılacaktır. Burada iki farklı method karşınıza çıkacaktır. Bunlar, “Simple” ve “Expert”.

  • Simple: Simple methodu eklentin önbellek dosyalarını PHP ile çalıştırır.
  • Expert: Expert modu Simple modundan farklı olarak önbelleğe alınmış dosyaları mod_rewrite ile çalıştırır.

Eğer ilk kez bu işlemi yapıyorsanız yani sunucu dosyalarınızı düzenleme konusunda detaylı teknik bilgiye sahip değilseniz “Simple” metodu ile işlem yapmanızı öneririz.

WP Super Cache “Simple” Ayarları

WP Super Cache eklentisini kurdunuz ve sıra gelişmiş ayarlara mı geldi? Hadi sizinle birlikte “Simple” metodu ile ayarları optimize edelim.

WP Super Cache ile Sıkıştırmayı Etkinleştir

Sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilmek için “Sayfalar daha hızlı yüklensin diye sayfaları sıkıştır. (Önerilen)” seçeneğini seçin.

Sıkıştırma bu eklentinin önbelleğe alınmış dosyaları sıkıştırılmış şekilde sunar ve böylelikle web sitenizin yükleme hızını arttırabilirsiniz. Bu sıkıştırılmış dosyaların boyutu küçük olduğu için tarayıcılar tarafından daha kolay indirilebilir.

Dinamik Önbelleğe Almayı Etkinleştir

Web sitenizin belirli bölümlerini önbelleğe alma işlemi sırasında dinamik tutmak istiyorsanız WP Super Cache eklentisi bu konuda size yardımcı olacaktır.

Bu seçeneği etkinleştirmek için Gelişmiş bölümünden “Dinamik Önbelleğe Almayı Etkinleştir” onay kutusunu tiklemeniz yeterli olacaktır.

Dinamik önbelleğe almayı etkinleştirdiğinizde eğer sitenizde sık sık değişen içeriğe ait sayfalarınız varsa bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Örneğin ayrıca dinamik önbelleğe almaya izin vererek eğer reklam içeren sayfalara sahipseniz bu sayfaları da hızlandırmış olacaksınız.

Son olarak bu ayarları kaydetmek için “Durumu Güncelle” ile işlemi aktifleştirmeniz gerekmektedir.

Zaman Aşımı & Çöp Toplama Ayarları

Önbellek dizininiz zamanla dolarak sunucunuzun disk alanını azaltabilir. Zaman aşımı & çöp toplama ayarları ile önbelleğe alınan dosyaların ne zaman silinmesi, geçerliliğini ne zaman yitirilmesi gerektiğini optimize edebilirsiniz. Unutmayın önbelleği ne kadar uzun süre tutarsanız kullanıcılara o kadar güncelliği yitirmiş içerikler sunabilirsiniz.

Bu alan artık önbelleğin geçerli olmadığı süreyi belirlemeniz için size yardımcı olur. Bu bölümde “Cache Timeout” varsayılan önbellek zaman ayarı otomatik olarak 1800 olarak görürsünüz. Bu da 30 dakikaya tekabül edecektir. Ancak siz 3600 saniye olarak da değiştirebilirseniz, bunu eğer web sitenizde sık sık paylaşım yapmıyorsanız başlangıç olarak önerebiliriz.

Kısaca bu alanda eğer web sitenizde sık sık paylaşım yapıyorsanız daha kısa süre seçmenizi öneririz. Bu sayede sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara tüm yeni içerikleri görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Aşağıda bulunan “Scheduler” bölümünden ise çöp toplama işlemini yapabilirsiniz. Yani artık önbelleği dolan dosyaları düzenli olarak bulup silebilirsiniz. Varsayılan süre burada 10 dakika olarak görülüyor sizlerde ister 10 dakikada ister seçtiğiniz süre aralığında bu işlemi yaptırabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bulunan “Notification Emails” seçeneğine tıklayarak da bu işlemlerin size e-posta yoluyla bildirilmesini sağlayabilirsiniz.

Belirlediğiniz süreleri seçtikten sonra “Zaman Aşımını Değiştir” seçeneğine tıklayarak yaptığınız ayarları kaydetmeyi unutmamalısınız.

CDN Ayarlarları

İçerik dağıtım ağı anlamına gelen CDN, içeriklerinizi tüm dünyaya yayılmış sunuculardan oluşan bir ağ üzerinde saklamanıza yardımcı olan bu sayede kullanıcıya içeriğinizin en yakın sunucu tarafından iletilmesini sağlayan mükemmel bir ayardır.

CDN desteğini etkinleştirerek bu özellikten yararlanabilirsiniz.

Önyükleme Ayarı

WP Super Cache’nin Önyükleme ayarları ile web sitenizin tüm sayfaları için önbellek statik dosyaları oluşturabilirsiniz. Bunu yapmanız sonucunda ziyaretçilerinize içeriklerinizi hızlı bir şekilde yükleyip hizmet verebilirsiniz.

Bu ayarı etkinleştirebilmek için ilk olarak WP Super Cache ayarlarından “Önbellek” ayarlarına tıklayın. Burada yine size varsayılan olarak önyüklenmiş önbelliği 600 dakikada yenile ayarı gelecek ama siz eğer günde birden fazla makale, içerik yayınlıyorsanız bu süreyi azaltabilirsiniz.

Bu süreyi seçtikten sonra alt kısımda bulunan “Ön yükleme modu (çöp toplama devre dışı. Önerilen)” kutucuklarını işaretlemeyi unutmayın. Ayrıca eğer dosyalar her yenilendiğinde e-mail almak istiyorsanız bu seçeneğide aktif edebilirsiniz.

Tüm bu ayarlamarı yaptıktan sonra “Önbellek Önyüklemesi’ni Şimdi Çalıştır” butonuna tıklayarak ayarları kaydedebilirsiniz.

Sonuç

WP Super Cache eklentisi ile önbellekleme işlemlerinizi optimize edebilirsiniz. Hepimizinde bildiği üzere web sitenizin hızı kullanıcı için önemlidir. Verilerinizin önbellekleme yükleme sürelerini azaltarak sizlerde kolaylıkla WordPress tabanlı web sitenizi WP Super Cache eklentisi ile optimize edebilirsiniz.

Kılavuzumuzda herkesin basit bir şekilde kolaklıkla kurup etkinleştirebileceği WP Super Cache eklentisinden bahsettik. Sizlerde adım adım uygulamalar yaparak kendi web sitenizi optimize edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu