SEO

Google’da Yükselmek İçin 11 Özel Kriter (ORGANİK)

Google’da yükselmek için yapılacaklar dijital platformda yer edinmek isteyenler açısından oldukça önemlidir. Arama motoru girilen sözcüklerle ilgili web sitelerini sıralı bir şekilde kullanıcıya sunar. Bu sıralamayı yaparken teknik olarak en iyi şekilde hazırlanmış, etkileşimi yüksek ve başarılı sayfalara öncelik verir. İlk sıralarda yer alan sayfalar Google ve kullanıcılar tarafından güvenli görülür.

Google algoritması web sitelerini yakından takip ederek özellikle spam çalışma yapanları anında cezalandırıyor. Bu yüzden kurulan bir sitenin kriterlere uygun ve yanıltıcı unsurlar içermemesi gerekir. Web sitesi kriterlere ve tekniklere uygun olarak tasarlanınca algoritma tarafından öne çıkarılır. Bu platformda yükselmek ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız sizler için akıcı bir içerik hazırladık.

Google’da Yükselmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Temel Konular

Google’da yükselmek ve çok avantaj sağlar. Markanızın veya hizmetinizin prestijini arttıracak bu hamle daha çok kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. İlk sıralarda yer almak hedef kitleniz tarafından ziyaret edilme şansınızı arttırır. Google’da yükselmenizi sağlayacak birçok faktör vardır.

Google’da yükselmek için temel konular seo çalışmaları kapsamında yürütülüyor. Web sitesinin başlık, alt başlık, etiket ve açıklama gibi optimizasyonları en iyi seviyede hazırlanır. Bu çalışmalar temel olup, doğrudan sitenin vitrini gibi ele alınmalı. Bu ilk adımı iyileştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken temel konuları tek tel ele alalım.

İçerikleri Kullanıcı İhtiyacına Göre Üretin

Google’da yükselmek için hazırladığınız içerikler güncel ve ihtiyaca yönelik olmalıdır. Yazmak için yazan ve beklentiyi karşılamayan içerikler kullanıcıların tepkisini alır. Belirli bir uzunlukta, kullanıcıyı sıkmayan, doğru ve akıcı içerikler sitenin tercih edilme sebepleridir. En önemli noktalardan bir diğeri ise içeriklerin güncel olarak süreklilik arz etmesidir. Kullanıcıyı beklenti içerisinde bırakan özgün içerikler sizlere kazandıracaktır.

Anahtar Kelime İle Google’da Yükselin

Anahtar kelime kullanımına dikkat ederek Google’dan yükselmeniz mümkün. Kullanıcıların arama motorunda en çok araştırdığı kelimeleri içeriğinizde anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz anahtar kelimenin mümkün olduğu kadar daraltılmış olması önemlidir. Anahtar kelime seçimi kadar kullanımı da dikkat gerektirir.

Anahtar kelimeler metin içerisinde farklı noktalara dağıtılmalıdır. Ayrıca ilk paragrafta yer alan anahtar kelimeler Google algoritması açısından önemli olduğunu da belirtmek gerekir.

Organik Trafik Kazanın

Organik Trafik Kazanın

Organik trafiği arttırarak sitenizi arama sonuçlarında en yükseklere çıkarın. Organik trafik, herhangi bir abone veya kullanıcı satın almadan sahip olduğunuz gerçek hedef kitleyi ifade eder. Gerçek kişilerin oluşturduğu bu trafik para ile oluşturulan etkileşimden daha yararlıdır.

Kaliteli bir kullanıcı deneyimi için doğal trafiğe sahip olmanız gerekir. Başlangıçta bu trafiği kazanmak pek kolay olmayacaktır. Gereken özeni ve hassasiyeti gösterirseniz organik ve kemik bir kullanıcı trafiği sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarına Etkin Kullanın

​​​​​​Sosyal medya potansiyelini sitenizi yükseltmek için kullanabilirsiniz. Günümüzde milyonlarca kullanıcıya ulaşan bu platformlar sizi de hızlıca hedef kitlenize ulaştırır. Hazırladığınız içerikleri sosyal medya platformlarındaki gruplardan duyurarak ciddi oranlarda geri dönüş sağlayabilirsiniz.

Instagram ve Facebook başta olmak üzere sosyal medya platformlarında öne çıkan reklamlar hedef kitlenize ulaşmanızı rahatlatır. Sosyal medya, düşük maliyetli reklam kaynaklarından biridir. Özellikle görsel veya video içeriklerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için mükemmel bir seçenektir.

Kalıcı Ve Kaliteli Backlink Kaynaklarını Tercih Edin

Trafik getiren, sayfanızdaki etkileşimi davranışa dönüştüren kalıcı ve kaliteli backlink kaynaklarını kullanın. Bu nitelikli kaynakları hedef kitlenizin daha çok vakit geçirdiği kanallarda tercih edin. Blacklink, trafiği davranışa, davranışı da geri dönüşüme çevirmelidir.

Bu kriterleri yerine getiren blacklink kaynaklarından kesinlikle vazgeçmeyin. Otoriter ve kaliteli bloglar, haber siteleri gibi bağlantılar siteye gerçek bir etki sağlar. Fakat doğru tercih yapmazsanız bu durum yarardan çok zarar verecektir.

Dijital Pazarlama Kanallarını Keşfedin

dijital pazarlama kanalları Google’da yükselmek için etkili bir seçenektir. Bu kanallara yatırım yaparak siz de web sitenizi en üst sıralara taşıyabilirsiniz. Dijital dünyada yer almak isteyen her sektör dijital pazarlama kanallarına bütünsel olarak yaklaşır.

Bu pazarlama olanağı hedef kitlenize daha hızlı ulaşmanızı sağlarken sitenizdeki etkileşimi de arttırır. Etkileşimi yüksek olan bir site Google algoritmasının da beğenisini kazanır. Arama motorunda sizi ilk sıralara çıkararak site başarınızı daha da yükseltir.

Google Ads Gücünden Yararlanın

Tanıtım amacıyla yapılan reklamların doğru zamanda ve doğru yerde yapılması oldukça kıymetlidir. Google ads ile kullanıcılara vaktinde ve ihtiyaçları olduğu zamanda ulaşabilirsiniz. Burada oluşturacağımız reklamlar, sunduğunuz hizmet ile kullanıcıların ilgilendiği anda öne çıkar. Kullanıcılar arayış içerisindeyken karşısında sizin reklamınızı görür.

Markanızı tanıtmak, hizmetinizi geniş kitlelere ulaştırabilmek ve site içi trafiği artırmak için Google Ads ideal bir üründür. Reklam bütçenizi kendiniz belirleyip yine kendiniz kontrol edebilirsiniz. İşletmenizin reklamlarının görüntüleneceği yeri de yine kendiniz seçebilirsiniz.

Mobil Uyumu Destekleyin

Google her zaman kullanıcı kolaylığı tarafındadır. Kullanıcılara güzellik, kolaylık ve jestler yapan siteler Google için gözde sayfalardır. Google’da pozitif bir etki oluşturmak için kullanıcılara kıymetli olduklarını hissettirmeniz gerekiyor. Özgün içerikler, estetik bir tasarım ve kullanım kolaylığı hem ziyaretçilerin hem de Google algoritmasının beğenisini kazanır.

Mobil uyumu destekleyen web site bu koşullara sahip olabilir. Tablet veya telefonlardan kolayca erişim sağlayıp, işlem yapılan web siteler arama motorunda en yükseklerde yer alır. Kullanıcıları sınırlamadan özgür bir erişim olanağı sunmak sayfanızı en üst sıralara taşımak için önemli bir adımdır.

Rakip Analizi Yapın

Sizinle aynı alanda hizmet veren rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız onlara iyi analiz etmelisiniz. Zayıf ve güçlü yönlerini araştırarak rakiplerinizin belirlediği stratejileri yakından takip etmek yararlı olacaktır.

Rakip analizi yapmanın sağlayacağı yararlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Rakiplerinizi tanımayı sağlar
  • Müşterilerin gereksinimleri konusunda bilgi verir
  • Pazardaki müşteri potansiyelini gösterir
  • Rakiplerin zayıf ve güçlü yönlerini tanımayı sağlar
  • Eksiklerinizi görüp kendi stratejinizi belirlemeniz için öncü olur

Yenilikçi marka stratejileri geliştirmek ve imajınızı yükseltmek için rakip analizlerini profesyonel bir şekilde yapmanız gerekir. Verdiğiniz hizmetle ilgili dijital platformda oluşabilecek tehditleri öngörmek için de bu analizler son derece önemlidir.

Güçlü, Güvenilir Ve Dayanıklı Bir Web Site Oluşturun

Güvenlik açıkları, ziyaretçileri rahatsız eden görsel ve reklamlar sitenin kalitesini düşürür. Kullanıcılar güçlü, güvenilir ve dayanıklı web sitelerden hizmet almak ister. Bu durum Google için de önemli bir konudur.

Kullanıcılara güvenli bir deneyim ve kaliteli bir hizmet sunmak isteyen Google, sitenin içerik ve teknik olarak güven vermesini bekler. SSL sertifikası gibi güvenlik duvarlarını kullanabilirsiniz. Google tarafından sevilen bir site kurmak istiyorsanız güvenlik konusuna ayrıca hassasiyet göstermeniz gerekiyor.

SEO Denetimlerini İhmal Etmeyin

Google’da yükselmek için çalışmalar dinamik olarak yapılmalıdır. Sadece bir kere çalışmaları yapmış olmak yeterli değildir. Düzenli olarak güncel Google algoritmasını takip etmek ve siteyi denetlemek yararlı olacaktır. Her şeyi doğru ve eksiksiz yapmış olsanız bile profesyonel bir seo denetimi yaptırmanız gerekir.

SEO denetimi ile gözden geçirilen konular şu şekildedir:

  • HTML site haritaları
  • Robots.txt dosyaları
  • Dizin raporu
  • İşaretlemeniz doğru kullanımı
  • Bozuk bağlantılar

Web sitesine Google tarafından sorunsuz bir erişim sağlanması ve dizin eklenebilmesi için 6 ayda bir seo denetimi yapılması tavsiye edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu