SEO

Otomatik Backlink Programı Zararları (Mutlaka Oku)

Backlink SEO uzmanları tarafında çok kullanılan bir uygulamadır. Google da backlink kullanmanın sıralamalarda çok önemli bir faktör olduğunu defalarca belirtmiştir.

SEO’da backlink oluşturmanın oldukça farklı yöntemleri vardır. Yüksek kaliteli backlinkler oluşturarak web sitenizin trafiğini arttırabilir ve arama motoru sonuç sayfasında yükselebilirsiniz. Ama tabi bunu olması gerektiği gibi yaptığınız takdirde iyi sonuçlar elde edebilirsiniz

Google Kıdemli Web Yöneticisi Trend Analisti John Mueller de backlinkler ile ilgili şu sözleri söylemiştir.

“Bir web sitesi için neyin önemli olduğunu, bu bireysel bağlantıları ne kadar ağırlıklandırmamız gerektiğini anlamaya çalışıyoruz ve toplam bağlantı sayısı hiç önemli değil. Çünkü gidip milyonlarca web sitesinde milyonlarca bağlantı oluşturabilirsiniz. İsteseydik ve hepsini görmezden gelebilirdik.”

Arama motorlarının gelişimi sürecinde backlink değerlendirme algoritmaları da değişmiş ve gelişmiştir. Günümüzde de backlink için otomatik backlink oluşturucular son derece popüler hale geldi ve kullanımı çok yaygın. Bu size de kolay olmasından dolayı çekici gelebilir. Ama bu backlink oluşturucular size yarardan çok zarar getirebilir.

backlink programı zararları

Backlink Oluşturma

Eski dönemlerde backlink oluşturmak için mümkün oldukça fazla sayıda web sitesinden alınarak yapılıyordu. SEO yapanların bir çoğu bu şekilde yapıyordu. Fakat Google bu konu hakkında kullanıcı deneyimini arttırmak için oldukça hızlı aksiyon aldı.

Google son zamanlarda kullanıcıya değer katan ve doğru yönlendiren backlink veren web sitelerini ödüllendirmeye başladı. Çünkü organik backlinkler organik trafik oluşturacaktır ve kullanıcı deneyimi de daha iyi olacaktır.

Google ve Otomatik Backlink Oluşturucular

Arama motorları, artık yapay zeka tarafından oluşturulan içerikleri, otomatik backlink oluşturucu tarafından oluşturulan backlinkleri organik olanlardan ayırt edeceği konusunda daha da gelişiyor.

Google sizi web sitenizin arama sonuç sayfasındaki sıralamasını olumsuz olarak etkileyecek şeylerden birinin otomatik programlar kullanarak optimizasyon yapmanız konusunu açıkça söylüyor.

Otomatik Backlink Oluşturucular

Backlink oluşturucuları, geri bağlantılarınızı; Basın bülteni, Web Dizinleri, Sosyal Yer İşaretleme, Wikipedia Makaleleri, Forum Siteleri ve Web 2.0 Bloglarına gönderirler.

Bu platformlardan bağzıları intihal programlarından geçmek için sonsuza kadar içeriğinizi tekrar gönderebiliyor.

En çok bilinen Panda ve Penguin yazılımları bu programlar tarafından yapay olarak oluşturulan backlinkleri cezalandırıyor ve kaldırıyor. Tabi bu konu hakkında Google gibi diğer arama motorları da algoritmalarını geliştiriyor.

Her ne kadar bu otomatik araçlar algoritmaları geçme konusunda başarılı olsalarda artık arama motorları bunları çözmek için daha fazla yatırım yapıyorlar.

Otomatik Backlink Oluşturmanın 5 Zararı

Otomatik backlink programları kullanmanız konusunda Google sizi durumun ciddiyetine göre 6 ila 8 ay süre ile cezalandırabilir. Manuel bir işlemin cezası ise bir yıldan fazla sürebilir. Bunları bilerek bu bağlantı oluşturucuları kullanmamanızı öneriyoruz.

Backlink cezası alıp almadığınızı Google Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Google Analytics ile verilerinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer genel trafiğinizin yüzde 35’den fazla düştüğünü görürseniz sorunu önce içerikte sonra da eğer kullandıysanız otomatik backlinklerden mi kaynaklandığını kontrol etmelisiniz.

Otomatik backlink programlarının zararlarına gelecek olursak, birlikte inceleyelim.

1.   Backlink Yerleştirmelerinin Kontrolü

Otomatik backlink oluşturucu kullandığınızda bağlantılarınızın nereye yerleştirileceğine karar verme şansınız olmaz. Bu sebeple web sitenizin linkinin kumar, yasa dışı, yetişkinlere yönelik sitelere veya zararlı içeriklere bağlanmasına sebep olabilir. Bu şekildeki geri bağlantılar web sitenizin itibarını zedeler, hedef kitlenizi olumsuz etkiler en önemlisi arama motoru sıralamanızı kötü etkiler.

2.   İtibar Zedelenmesi

Normal hayatta olduğu gibi itibar web siteleri için de vardır. Bu sebeple itibarınız ziyaretçi çekmek ve elde tutmak için çok önemlidir. Otomatik backlink programı kullandığınızda ise web siteniz düşük kaliteli ve spam içeriklerle ilişkilendirilebileceğinden itibarı zedelenebilir.

Kalitesiz bağlantılarız ziyaretçileriniz tarafından keşfedilebilir eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz müşterilerinizi olumsuz etkileyebilir. Eğer siz bu oluşturuculardan yararlanırsınız ceza alacağınızdan dolayı kullanıcılar ve arama motorları tarafından güveni zedeleyebilirsiniz.

3.   Kısa Vadede Kazanç, Uzun Vadede Kayıp

Backlink oluşturucular sizi kısa vadede arama sonuçlarında üst sıralara çıkarabilirler. Ancak algoritmalar otomatik programlar tarafından oluşturulan bu backlinkleri tespit ettiğinde sizi cezalandıracaktır ve bir anda SERP’te oldukça alt sıralara düşeceksinizdir. Böyle bir ceza almanız durumunda yükselmeniz oldukça zor olacaktır. Unutmayın otomatik programaları denetleyen uygulamalar her geçen gün daha da geliştiriliyor, eninde sonunda sizin web siteniz de tespit edilip ceza alacaktır.

4.   Kalitesiz Bağlantılar

Otomatik backlink programları düşük kaliteli bağlantılar üretmesiyle bilinir. Bu programalr genellikle spam veya ilgisiz düşük kaliteli sitelerden backlink alırlar. Arama motorları ise niteliğe önem verir yani onlar için ne kadar fazla backlink aldığınızın önemi yoktur. Eğer niteliksiz backlinklere sahipseniz sizi cezalandırırlar ve güvenirliliğiniz düşer.

5.   Arama Motoru Yönerge İhlali

Otomatik backlink programlarının kullanılması Google Web yöneticisi Yönergeleri ve diğer arama motorları tarafından belirlenen yönergelere aykırıdır. Bu yönergelerde bu programlarının kullanılmamasına karşı uyarılar vardır. Bu yönergelere uymazsanız da sonucunda web siteniz ceza alabilir. Web sayfanız dizinden çıkarılmasıyla da trafiğiniz oldukça azalacaktır.

Kaliteli Backlink Oluşturmak için Yapmanız Gerekenler

Kaliteli ve doğru backlink oluşturmak için:

  1. Markanızın adının geçtiği bağlantı metinleri kullanın.
  2. Açık URL kullanmaya özen gösterin.
  3. Diğerleri ile tam eşleşen anahtar kelimeler kullanmayın.
  4. Spam içeriklere sahip web sitelerinden bağlantı almayın.
  5. Bağlantı alacağınız web sitesinin bağlantı linkinizi onayladığından emin olun.
  6. Nişinizle bağlantılı yüksek kaliteli sitelerden backlink almaya çalışın.
  7. En önemlisi otomatik backlink programlarından uzak durun.

Backlinklerinizin spam olmayan sitelerden ve içeriğe uygun olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Bağlantı oluştururken öncelikle kendi hedef kitlenize daha sonra da backlink aldığınız web sitesine ve kullanıcılarına hitap etmesine önem verin. Bunları yaptığınız takdirde Google sizi mutlaka ödüllendirecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Backlink Nedir?

Ne Yapmalısınız?

Günümüz çağının gelişimiyle dijital ortamda sağlam ve sürdürülebilir olmak için SEO stratejilerine yatırım yapmak önemlidir. Otomatik backlink oluşturucular size kolayca kısa sürede sıralama yapabilmeyi vad etse bile size oldukça zarar verecektir. Sizde web sitenizin itibarını zedelemek yerine yukarıda bahsettiğimiz şekilde kaliteli bağlantılar almaya özen göstermelisiniz. Özgün ve güçlü backlink profili oluşturmaya hemen şimdi başlayabilir ve uzun vadede başarı elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu