Wordpress

En İyi 11 WordPress Eklentisi (En Çok Kullanılan)

Ücretsiz içerik yönetme sistemi olarak da bilinen WordPress sitemi açık kaynaklı bir sistem üzerine kuruludur. Blog sitesi başta olmak üzere, haber sitesi, kurumsal kaynaklı web sitesi, e-ticaret sitesi, gibi farklı özelliklere sahip web sitelerini oluşturmak amacıyla kullanılır. İlk kez 2003 yılında piyasaya sürülen WordPress MySQL ve PHP web teknolojilerini kullanan bir sistemsel döngüye sahiptir. Sistem 100’den fazla hazır tema bulunur.

Aynı zamanda gene 100’lerce ücretsiz olarak kullanabileceğiniz eklenti bulunuyor. Web sitesi oluşturmanın en kolay hali WordPress kullanımıdır. Günümüzde milyonlarca web sitesi WordPress sistemiyle oluşturulmuş durumdadır. Dolaysıyla birçok web sitesi sahibi olmak isteyen kişi günümüzde eklentiyi kullanıyor.

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

WordPress eklentileri web sitenizin site hızını arttırmak başta olmak üzere performans özelliklerini iyileştirmeyi sağlar. Sosyal medya etiketlerini oluşturmanızı hızlıca yapmanıza olanaklar tanır. Meta etiket ve meta başlık oluşturmanızı sağlar.

Site haritası oluşturma, trafik akışı arttırma vb. olanaklar sağlamasıyla ön plana çıkar. Eklentilerin en önemli özelliklerinden birisi kullanımlarının kolay olmasıdır.

Aynı zamanda SEO deneyimi bulunmayan kişiler bile bazı farklı WordPress eklentilerini kullanılabiliyorlar. Eklentileri kullanarak sitenizin gelişimini artırabilir ve aynı zamanda SEO optimizasyonunu gerçekleştirerek sıralama elde edebilirsiniz.

Sıralama puanınızı arttırmak ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız WordPress eklentisi bu süreçte etkili bir eklenti türüdür. Eklentileri kullanmak günümüzde WordPress tabanlı web sitelerinin gelişiminde hayati öneme sahip durumdadır.

En Çok Kullanılan WordPress Eklentileri Nelerdir?

Günümüzde birçok farklı WordPress eklentisi bulunur. En çok kullanılan WordPress eklentileri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Bunlar;

 • Yoast SEO,
 • Jetpack,
 • WP Forms,
 • W3 Total Cache,
 • Akismet Anti Spam,
 • Contact Form,
 • WP Super Cache,
 • Redirection,
 • All İn One SEO Pack,
 • Backupp Buddy,
 • WP Optimize,

Yukarıdaki sayılan 11 adet eklenti en çok kullanılan eklentiler olarak WordPress kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Eklentilerin bazıları ücretsizken, bazılarının ise ücretli abonelikleri bulunuyor. Ücretli abonelikler sayesinde ekstra olarak ücret ödeyerek ek özellikleri satın alabilirsiniz.

Yoast SEO

Web sitelerinin meta açıklamaları başta olmak üzere başlıkları optimize etmeyen yarayan eklentilerden birisi de Yoast SEO WordPress eklentisi olarak ön plana çıkıyor. Eklentinin günümüzde kullanımı oldukça yaygındır.

Anahtar kelime optimizasyonu başta olmak üzere anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmeye yarayan sistemlerden birisidir. İçerik analizi yapma, okunabilirlik arttırma ve aynı zamanda SEO kullanıcı dostu içerikler oluşturma söz konusu olduğunda Yoast SEO son derece önemlidir.

Yoast SEO Özellikleri

XML site haritası oluşturma işlemlerini de gerçekleştirir. Arama motorlarının web sitenizi daha iyi tanımasına ve sıralama puanı vermesinde etkilidir. Sosyal medya paylaşımlarını kolaylaştırmaya yarayan meta etiketi oluşumunu sağlar. Görsel ön izleme oluşumunu da sağlayarak böylelikle analizlerinizi daha etkili bir şekilde yönetmenizi Yoast SEO sağlıyor. İç bağlantıyla beraber gelişmiş site haritası özelliklerine sahip durumdadır.

Kullanıcı dostu arayüze ve sistem özelliklerine sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda hızlı bir şekilde güncelleme alıyor. Bunun yanında gelişimi açık bir eklenti olarak biliniyor. Nofollow özellikleri bulunur. Google Search Console başta olma üzere Bing Webmaster Tools benzeri araçların entegrasyonunu sağlar. Birçok fazla dili destekler.

Jetpack

Web sitenizin hızını arttırmaya yarayan WordPress eklentileri arasında en fazla kullanılan eklentilerden birisi de Jetpack eklentisidir. İnternet sitenizin performansını arttırmayı sağladığı gibi aynı zamanda web sitenizin trafik istatistiklerini analiz etmeyi sağlar. Sosyal medya paylaşımlarınızı kolaylaştıracak özelliklere sahiptir. Birçok farklı güvenlik özelliğine sahip olmasıyla beraber 10’dan fazla dil destekler.

Web sitenize gelecek olan tehditleri otomatik olarak engelleyerek sitenizin güvenliğini sağlar. Kurtarma ve yedekleme özellikleri bulunur. Bu sayede sitenizin veri kaybetme riskini tamamıyla ortadan kaldırmış olur. İçerik optimizasyonunu sağlamak amacıyla SEO kullanıcı dostu özelliklerini bünyesinde barındırır. Ücretsiz CDN özelliği sunarak dünya genelindeki kişilere hitap eder.

Jetpack Özellikleri

Jetpack sitenizin yüksek performansa dayalı şekilde çalışmasını destekler. Farklı ek özellikler için ücretli abonelik özellikleri bulunur. Başka eklentilerin ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla bu süreçte sistem farklı modüler özellikler sunuyor. Eklentinin güncellemeleri düzenli olarak yayınlanmaktadır. Aynı zamanda birçok farklı müşteri desteği sunmasıyla da Jetpack eklentisi herkese hitap ediyor.

WP-Forms

WordPress tabanlı eklentiler arasında internet siteleri formları oluşturma eklentileri arasında bulunur. Eklentinin en önemli özelliği basit sürükle ve bırak özelliklerini bünyesinde barındırmasıdır. Kolay özelleştirilebilen formlara ve modüllere sahiptir. Böylelikle kolay formlar oluşturmanızı sağlar. Hazır formlar sunmasıyla beraber, hızlı bir şekilde formlar oluşturmanızı yardımcı olur. Kullanıcı dostu tasarıma sahiptir.

WP-Forms Özellikleri

Eklentinin günümüzde mobil uyumluluğu destekleyen responsive tasarım özellikleri bulunur. Captcha görsel doğrulama özelliklerini aktif eder. Böylece spam postalarını önlemeye yardımcı olarak birçok açıdan avantajlar sağlar. Ön izleme özelliğiyle beraber form verilerini arşivleyebilme olanağı bulunur. Verilerinizi düzenler ve filtreleme özelliğini gene eklenti sizlere sunar. Site performansınızı artırarak daha hızlı web sitelerine sahip olma imkanını sizlere sunar.

E-posta entegrasyonu söz konusu olduğunda WP-Forms son derece etkili bir eklenti türü olarak ön plana çıkar. Otomatik e-posta alma sistemi bulunur. Anketler, sınavlar ve abonelik gibi farklı ücretli eklentileri bulunan sistemin birçok dünya üzerinde kullanıcısı mevcut durumdadır. Kolay özelleştirebilen formlar oluşturması sağlamasıyla verilerinizi daha hızlı ve güvenlikli bir biçimde yedekleme olanağı sunar.

W3 Total Cache

WordPress eklentileri arasında web sitenizin performans hızını arttırmaya yarayan eklentilerden birisi olarak W3 Total Cache birçok alanda kullanılıyor. Web sitenizin hızını bu eklenti sayesinde %15 oranında artırabilirsiniz. Ön bellekleme eklentisi olarak da bilinir. SEO dostu özelliklere sahip olmasının yanı sıra web sitenizde bulunan verileri yedekler. Böylelikle veri silinmesi ve veri kaybolması gibi faktörlerin önüne geçer.

Meta etiket özellikleri sunan eklenti, web sitenizin trafik akışını izlemeyi ve kontrol etmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda trafik akışınızı raporlayarak istatistiksel anlamda analiz etme avantajını gene sunar. Çoklu dil desteği seçeneği bulunmasıyla beraber SEO ayarlarınızı yapmanıza yardımcı olur.

W3 Total Cache Özellikleri

W3 Total Cache hızlı şekilde güncelleme alır ve yeniliğe açık bir eklentidir. Farklı ücretli abonelik sürümleri mevcuttur. İçerik analizi yapmayı kolaylaştırır ve web sitenizin maps ayarlarını etkili bir şekilde yapar. Anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmenizi sağlayarak anahtar kelime optimizasyonunu etkili bir şekilde gerçekleştirir. Meta açıklamaları ve meta başlıkları optimize etmenizi sağlar.

Akismet Anti Spam

WordPress tabanlı oluşturulmuş olan internet sitelerinde spam engelleyici olarak kullanılan eklentilerden birisi de Akismet Anti Spam eklentisi olarak karşımıza çıkar. Spam yorumlarını eklenti otomatik olarak algılayarak siler. WordPress sisteminin en popüler ve en fazla kullanılan eklentileri arasında ilk sıralarda bulunur.

Spam yorumlarını gene otomatik olarak filtreleyerek, spam yorumlarını belirli bir klasöre taşıyarak sizlere inceleme fırsatları sunar. Böylelikle eklenti kullanıcılarına rahat bir şekilde deneyim sunmasıyla SEO optimizasyonunu en iyi şekilde sağlar.

API anahtarı kullanımıyla sisteme direkt olarak entegre olabilirsiniz. Hataların düzeltilmesi ve yazılım güncellemesi gibi sürekli olarak bakım hizmetini eklenti sağlar. Spam filtreme sistemini geliştirir. Verilerin analizini etkili bir şekilde yapar.

Akismet Anti Spam Özellikleri

Eklentinin en önemli özelliklerinden birisi de sürekli olarak güncelleme almasıdır. Sürekli olarak güncellemeler alması eklentinin yenilikçi olmasını sağlıyor. Böylelikle yenilikçi özellikleriyle eklenti her açıdan kullanıcılara hitap etmeyi başarıyor. WordPress eklentileri arasında en fazla tavsiye edilen ve övülen eklentiler birisi olarak tanımlanır.

Contact Form 7

WordPress tabanlı internet sitelerine form oluşturmak amacıyla kullanılan eklentilerden birisi de Contact Form eklentisi olarak ön plana çıkar. Ücretsiz bir eklenti olması günümüzde eklentinin birçok WordPress kullanıcısı tarafından kullanılmasında önemli rol oynuyor. Form alanlarını özelleştirme ve doğrulamalar yapma konusunda etkili bir eklenti olarak tanınır. Spam postalarını önleme özelliği de bulunur. Böylelikle güvenlik özellikleriyle de ilgileri üzerine çekmeyi başarır.

Contact Form 7 Özellikleri

Basit arayüze sahiptir. Kolay özelleştirme olanakları bulunur. Böylece kullanıcı dostu ve SEO optimizasyonunu sağlamanızı kolaylaştırır. Farklı dillere uyarlanabilir ve farklı dil dosyalarını kullanarak çeviri yapabilme olanağı bulunur.

İşlevselliğiyle tanınan bir eklenti olmakla beraber ek özellikleri oldukça fazla bir eklenti türüdür. Eklenti kütüphanesi bulunur. Düşük kaynak kullanımı başta olmak üzere yüksek performanslı form özelliğiyle WordPress kullanıcılarına avantajlar sağlar.

E-posta yanıtlarını özelleştirme avantajları sunar. Gönderi gövdesine eklenebilme olanağını WordPress kullanıcılarına sunmasının yanı sıra veri tabanına formları kaydetme özelliği bulunur. Eklenti günümüzde ücretsiz olduğu için hemen hemen bütün WordPress kullanıcıları tarafından aktif olarak kullanılıyor.

WP Super Cache

WordPress eklentileri arasından en çok kullanılan eklentilerden birisi de WP Super Cache eklentisidir. İnternet sitelerinin hız optimizasyonunu ciddi düzeyde iyileştirmesinin yanı sıra aynı zaman site performansını da geliştirir. Hata ayıklama gibi özellikleri bulunur. Sitelerin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlar. Sayfaları ön bellemekle özellikleri bulunuyor. Site ziyaretçilerine en iyi kullanıcı deneyimini sunar.

CDN uyumluluğu bulunan eklentinin ön bellekleme dosyalarını düzenli olarak temizleme avantajı bulunur. Böylelikle ön bellekleme dosyalarının birikmesini önleyerek sitenizin hız optimizasyonunu korur. Hafıza kullanımını optimize ederek kullanıcılara daha iyi bir WordPress deneyimi sunar. Sayfaların daha hızlı açılmasını sağlar. Böylece SEO puanınız SEO optimizasyonu kapsamında artışlar yaşar. SEO optimizasyonu kapsamında puanınız arttıkça bu süreçte sıralamanız gelişir.

Sıralamanızın gelişimi elbette ki trafik akışınızın ciddi oranda organik açıdan artmasını sağlayacaktır. Eklenti aynı zamanda trafik akışı optimizasyonunu sağlayarak trafik akşını analiz eder. Kullanımı ve kurulumu son derece pratik bir eklentidir. Test araçları gibi farklı gelişmiş ek özellikleri bulunur. Ek özellikleriyle beraber eklenti WordPress kullanıcılarına mükemmel bir kullanım deneyimi sunar.

Redirection

404 sayfa bulunamadı başta olmak üzere birçok farlı hatanın engellemesini sağlar. 404 yönlendirme sayfası kurulumunu da sağlamasıyla tanınan eklenti birçok alanda kullanılır. Yapılan yönlendirmelerin doğru çalışıp çalışmadığını test araçlarıyla kontrol eder. 301 ve 302 HTPP kodlarını oluşturmanızı sağlamasıyla işlemlerinizi daha işlevsel bir şekilde yapmanızı sağlar.

Daha kapsamlı yönlendirmeler oluşturmanıza olanaklar sağlaması Redirection eklentisi raporlarla beraber bölümler sunar. SEO optimizasyonunu gerçekleştirir. Kullanıcı dostu bir eklenti olarak bilinir ve böylelikle kolay kullanım olanaklarını WordPress kullanıcılarına sunar.

Kullanıcıların ihtiyaçlarına ve isteklerine göre özelleştirilebilir bir sisteme sahiptir. Genişletebilir bir sistem oluşturmak amacıyla da kullanılan bir eklenti olarak biliniyor. Eklentileri yönlendirmeleri kapsamında ziyaretçilerinizin yönlendirme geçmişini görüntülemenize olanaklar sağlar.

Kullanıcı dostu arayüze sahip olmasının yanı sıra SEO kullanıcı dostu deneyimini iyileştirmesiyle eklenti birçok alanda ön plana çıkmayı başarır. Web sitenizin SEO dostu olmasını sağlamasıyla beraber sıralama puanınızı ciddi düzeyde iyileştirir. Sıralama puanınızın iyileşmesiyle beraber Google arama motorunda internet siteniz daha ön planda yer alacaktır.

All İn One SEO Pack

Sitenizin gelişimini artıran ve SEO uyumlu bir site oluşumunu destekleyen eklentilerden birisi de All İn One SEO Pack eklentisi olarak bilinir. Meta açıklamalar, meta başlıklar, meta anahtar kelime oluşumu gibi eklentilerin oluşumunu kolaylaştırır. XML site oluşumunu da destekleyerek arama motorunuza bunları sunmanızı sağlayacaktır. Böylelikle web sitenizin daha kolay ve hızlı bir şekilde indeksleme almanızı sağlayacaktır.

Sosyal medya paylaşımlarının özelleştirilmesini sağlar. Açıklamalar ve görüntülemeler eklemenizi sağlayarak sosyal medya paylaşımlarınız daha etkili bir görünüme kavuşur. SEO bileşenlerini otomatik olarak oluşturma avantajı sunar. Google Analytics eklentisiyle uyumlu olarak çalışır. Performans ve güvenlik odaklı bir eklenti olarak bilinir. SEO bilgisi olmayan kişilerin bile kullanımına uygundur.

Buradan da anlaşılacağı üzere eklenti kullanıcı dostu bir eklenti olarak tanınır. Kullanıcı dostu bir eklenti olmasıyla tanınan All İn One SEO Pack eklentisi yönetici panosu için kullanılabilecek özelliklere sahiptir. Kolay yapılandırabilir özelliklere sahip bir eklenti olmasıyla All İn One SEO Pack her daim tercih edilen bir eklenti olarak tanınır.

Backup Buddy

Web sitenizin yedekleme almasını sağlayan eklentilerden birisi olarak Backup Buddy eklentisi bilinir. WordPress sisteminin yedekleme eklentisi olarak da bilinir. Veri kaybını ve güvenlik açıklarını engeller. Böylelikle sitenizin güvenilir bir site olmasını sağlar ve SEO optimizasyonunu pozitif yönde etkiler. Veri kayıplarının önüne geçer. Verilerinizi yedekleme avantajı sağlamasıyla raporlama ayrıcalığı sağlar.

Bunun yanında trafik akışını sitenizin organik açıdan olumlu yönde etkiler. Sitenizin organik trafik akışını olumlu yönde etkileyen Backup Buddy eklentisi birçok açıdan avantajlarla dolu bir eklenti olarak ön plana çıkıyor. Eklentinin kullanımı son derece kolay olmakla beraber birçok kişi tarafından günümüzde eklenti kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: WordPress Nedir?

WP Optimize

Veri tabanı optimizasyonunu etkili bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlayan eklentilerden birisi de WP Optimize eklentisidir. Eklentinin kullanımı son derece kolay olmakla beraber aynı zamanda eklenti site yükleme süresini kısaltır. İnternet sitenizin hızını artırmayı sağlar. Spam yorumlarını temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda atık verileri de temizleyerek sitenizin kalitesini artırır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu