Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Wordpress

Yoast SEO Nedir? Ayarları ve kurulumu Nasıl Yapılır 2024?

WordPress tabanlı web siteleri özelleştirilebilir, eklentiler kurulabilir çünkü WordPress açık kaynak lisansına sahip bir yazılımdır. Bu eklentiler siteniz için çok farklı sebeplerle optimize edilebilir. Başlıca eklenti özelleştirmeleri:

 • İçeriklerinizle, paylaşımlarınızla ilgili istatistik görme
 • Sosyal medya paylaşımları
 •  Web sitenizde yapılan yorumların spam/spam değil olduğunu kontrol etme
 • Arama motorları için optimize etme olarak etkinleştirilebilir.

Bunlar gibi daha çok eklenti özelleştirmeleri sayabiliriz.

Peki gelelim WordPress için Yoast SEO eklentisine. 2023 yılı itibariyle 5 milyondan fazla kuruluma sahip Yoast, eklentiler arasında en popüler olanlarındandır. Bu eklentiyi kısaca Yoast olarak duymuş olabilirsiniz.  Yoast WordPress için SEO’yu basitleştirir. Sloganları “SEO for everyone” yani “Herkes için SEO” dur. Yani SEO uzmanı olun veya olmayın bu eklentiyi sizde kolaylıkla kurabilirsiniz.

yoast seo

Yoast SEO ücretsiz ve premium sürümüne sahiptir. Yoast’ı web sitenize kurduğunuzda, size oldukça yol gösterdiğini veya bir sorunla karşılaştığınızda arayüzünde bulunan renk kodları ile yardımcı olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda size bu sorunların çözümleri konusunda oldukça yol gösterecektir.

Eğer çok kapsamlı veya büyük bir web siteniz yoksa size ücretsiz sürümüde oldukça yardımcı olacaktır. Tabi tahmin ettiğiniz üzere premium sürümü farklı özelleştirmeleri de beraberinde getirir.

Yoast SEO Ücretli/Premium Sürüm Özellikleri

Yoast SEO birçok özelliğe sahip en kapsamlı eklentilerden biridir. Bu özelliklerden bazılarını söyleyecek olursak:

Yoast SEO özellikleri:

 • İçerik başlık ve meta açıklamalarını gönderi bazında özelleştirme
 • Başlık ve meta açıklama desteği
 • Google arama sonuç ekranında yani Serp’te Snippet önizlemesi
 • Meta robot yapılandırılması
 • RSS yapılandırması (alt/üst bilgi)
 • htaccess ve robots.txt düzenleyicisi
 • Dahili bağlantı sayacı
 • İçeriğin mobil ve web sürümü görünümü

Yoast SEO Premium Özellikleri

Yoast SEO premium ücretsiz sürüme ek farklı özelleştirmeler sunar. Bunlar:

 • Eklenti özellikleri kullanımı için her biri için videolu eğitim desteği
 • Sosyal paylaşım için önizleme
 • Birden fazla anahtar kelime kullanma
 • Kolayca yönlendirmelere yapabilmesine olanak tanır

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

Yoast SEO kurulumunu, WordPress yönetici panelinizden kolayca yapabilirsiniz. Adım adım bu eklentiyi nasıl kuracağınızı inceleyelim.

 1. Web sitenizin WordPress yönetici paneline giriş yapın.
 2. Sol tarafta bulunan panelden Eklentiler – Yeni ekle sayfasına tıklayın.
 3. Açılan sayfada sağ tarafta bulunan arama kutucuğuna “Yoast SEO” yazın ve aratın.
  yoast seo
 4. Yoast SEO eklentisini “Şimdi Kur’a” tıklayın.
 5. Daha sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayarak eklentiyi etkinleştirin.

İşte yoast SEO eklentisini kurmak bu kadar basit. Eklentiyi kurduktan sonra ayarlarını yapmak da biraz karışık görünsede kılavuzumuzda sizlere yol göstermeye devam edeceğiz.

Yoast SEO Ayarları

Yoast SEO eklentisini kurdunuz ve sıra optimizasyona geldi, peki şimdi ne yapacaksınız? WordPress yönetici panelinde sol tarafta bulunan Yoast SEO’ya ayrılmış bölümden “Genel” ayarlarla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra hernekadar karmaşık da görünse kullanıcı dostu arayüzü ile Yoast bize yol gösterecektir.

Yoast SEO Genel Ayarlar

Yoast SEO genel ayarlara hemen sol panelden ulaşabilirsiniz. Açılan sayfadan “İlk Yapılandırma” ile optimizasyona başlayabiliriz. Bu bölümde yapmanız gereken tek şey yönergeyi takip etmek.

yoast seo wordpress

SEO Veri Optimizasyonu ilk aşamadır. Burada sizin bir şey yapmanıza gerek yoktur. Yoast sizin için verilerinizi optimize edecek ve eğer varsa sorunları çözecektir. Devam butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Sırada “Site Gösterimi” ve “Sosyal Profil” bölümlerini doldurmanız gerekecek. Site gösteriminde sizden web sitenizin, kuruluşunuzun adı ve kuruluşunuzun logosunu isteyecektir.

Sosyal profil bölümünde ise, sosyal medya meta bilgileri optimize edebilmek adına sizden sahip olduğunuz sosyal medya platform URL’lerinizi buraya kaydetmenizi isteyecektir.

yoast seo ayarları

Daha sonra Kişisel Tercihler bölümünde de sizden verilerinizi işlemek için izin isteyecek, bu kısım size kalmış, hayır demenizde bir sakınca olmayacaktır. Bu bölümü de tamamlayıp Yapılandırmayı Bitir’i de onayladıktan sonra İlk Yapılandırma’yı tamamlamış olacaksınız.

Yoast SEO Ayarlar

Yoast SEO genel ayarları tamamladıktan sonra diğer optimize işlemleri için sol panelden Yoast bölümünün altında bulunan “Ayarlar” bölümüne gitmeniz gerekmektedir.

Yoast ayarlar sayfası açıldığında sol yan panelde “Genel, İçerik Türleri, ve kategoriler ve etiketler” olarak farklı optimizasyon bölümlerini göreceksiniz. Hadi sırasıyla burada yapabileceğiniz ayarları inceleyelim.

Yoast SEO Ayarlar – Genel Ayarlar

Genel ayarlar bölümünden site özellikleri ile başlayabilirsiniz burada Yazma, Site yapısı, Sosyal paylaşım, Araçlar, API ayarlarından aktif edebileceğiniz tüm analizleri aktif ederek işe koyabilirsiniz.

Yoast SEO İçerik Türleri Analizi

İçerik türleri bölümünden Anasayfa’nızın nasıl görünmesini istiyorsanız o şekilde belirleyebilirsiniz.

 • Yoast Anasayfa bölümünden yukarıda da gördüğünüz üzere web sitenizin okunabilirlik analizine ulaşabilir aynı zamanda da web ve mobil sürümde nasıl göründüğünü gözlemleyebilirsiniz.
 • Yoast Yazılar bölümünden ise içeriklerinizin nasıl görünmesini isterseniz o şekilde optimize edebilir ve ayrıca meta açıklamalarınız için de optimizasyon yapabilirsiniz. Burada size her an bir kılavuz ile nasıl yapmanız gerektiğini açıklayan sayfalara ulaşabilirsiniz. Yardım alarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.
 • Yoast Sayfalar bölümünden de yine aynı şekilde sayfanızın görünmesini istediğiniz şekilde optimizasyonunu yapabilirsiniz.

Yoast SEO Kategoriler ve Etiketler Ayarları

Bu bölümde kategori ve etiket ayarlarını yapabilirsiniz. Kategori ve etiket arşiv sayfalarının dizine eklenmesi ve XML site haritalarında bulunması için “Arama Görünümü’nü” aktifleştirmenizi öneririz.

yoast seo arama

Bu ayarları optimize etmeniz başlangıç için yeterlidir.

Yoast SEO ve Semrush

Yoast SEO odak anahtar kelimelerinizi optimize ederek Google’da daha iyi sıralama yapabilmesine olanak tanır. Ancak tabiki öncelikle anahtar kelimelerinizi dikkatlice seçmeniz gerekmektedir.

Semrush size bu konuda, anahtar kelime önerileri analizi yapabilmek için Yoast ile doğrudan entegrasyon ile bağlıdır. Siz bu entegrasyonu açabilmek için Yoast panelinden “Birleştirmeler” bölümünden Semrush’ı aktif hale getirebilirsiniz.

Eğer Semrush hesabınız yoksa edinip bu optimizasyonu yapmanızı öneriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: WP Super Cache Nedir?

Yoast SEO Avantajları

Yoast SEO WordPress tabanlı web siteniz için SEO’nuza destek olabilecek oldukça popüler bir eklentidir. Yoast SEO’nun avantajlarına gelecek olursak bunlar:

 • Yoast SEO basit ve kullanışlı arayüzü ile kullanıcıların SEO teknik bilgi birikimine sahip olmadan da optimizasyon yapmalarına yardımcı olur.
 • Yoast SEO arama motoru optimizasyonuna anahtar kelime optimizasyonu ile birlikte yardımcı olur.
 • Yoast SEO sosyal medya platformlarınızın görüntüleme şekillerini ve açıklamalarını optimize etmenize yardımcı olur.
 • Yoast SEO arama motorlarının web sitenizi tarayarak indeksler ve bu sayede XML site haritanız otomatik olarak oluşur.

Yoast SEO web sitenizin performansını iyileştirmek için oldukça kullanışlıdır. Kolay kullanımı ile kendi başınıza da ayarlarınızı optimize etmenize olanak tanıması en iyi özelliklerindendir.

Kılavuzumuzun size yol göstereceğini umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu