SEO

WordPress Site Haritası Nasıl Oluşturulur? 3 En İyi Eklenti

Web sayfanızın arama motorları tarafından kolayca bulunmasını mı istiyorsunuz? Cevabınız evet ise size organik trafik getirmenin muhteşem bir yolu olan web sayfanız için site haritası oluşturabilirsiniz.

Web sayfası site haritaları, arama motorlarının web sayfanızı kolayca taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Site haritalarını bir yol gösterici olarak da düşünebilirsiniz.

Web sayfanız için site haritası oluşturmak ayrıca SEO için de çok önemlidir. Web sayfanızın görünürlüğünü arttırmak, web sayfanızda yaptığınız değişikliklerin arama motorları tarafından fark edilmesini sağlamak gibi birçok konuda SEO çalışmalarınıza destek olur.

Bu kılavuzda “WordPress site haritası ne demek” ve “nasıl site haritası oluşturabilirsiniz” gibi sorularınıza cevap veriyor olacağız.

WordPress Site Haritası Nedir?

WordPress site haritası, web sitenizdeki sayfaların listesini içeren XML yani Extensible Markup Language ya da türkçesiyle Genişletilebilir İşaretleme Dili dosyasıdır. Arama motorlarında bulunmasını istediğiniz sayfalarınızın dizine eklenmesine yardımcı olur.

Bu dosyalar kolayca taranabildiği için XML biçiminde yazılır ki arama motorları tarama yaparken bir sorun yaşamaz.

Peki ya HTML site haritaları nedir diye soracak olursanız,onun çalışma prensibinin XML’den farklı olduğunu söyleyebiliriz.

XML ve HTML Site Haritaları Arasındaki Farklar Nedir?

Web sayfası site haritalarını XML ve HTML site haritaları olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. Xml ve HTML site haritaları arasındaki en temel farkın XML dosyalarının arama motorları, HTML dosyalarının ise kullanıcılar için olmasıdır.

 • XML Site Haritası: Arama motorları tarafından görülebilen XML site haritaları kullanıcılar tarafından görülemez. Web sayfanızın URL’leri ile birlikte meta verilerinizi de içerir.
 • HTML Site Haritası: Web sayfanızda bulunan sayfaların kullanıcılar tarafından kolayca bulunmasına yardımcı olur yani kullanıcı dostudur.

İster çok popüler bir sayfaya sahip olun ister küçük bir blog sayfanız olsun HTML ve XML site haritaları web sayfanız için öneme sahiptir. Hem kullanıcılar hem de arama motorları için ikisine de sahip olmalısınız.

WordPress XML Site Haritalarına Sahip Olmalı mısınız?

Web sayfanızın bir site haritasına sahip olma zorunluluğu yoktur. Ancak eğer bir web sayfası site haritasına sahipseniz bu SEO’ya oldukça destek olacaktır.

SEO için web sayfanızın taranabilirliği teknik açıdan önemlidir. Eğer site haritanız yoksa arama motorları web sayfanızı tarayamaz ve dizine ekleyemezler. Dolayısıyla indeksleyemezler ve sıraya koyamazlar.

XML site haritasına sahip olmanız aşağıdaki özelliklere sahipseniz çok daha önemlidir:

 • Siteniz yeniyse veya çok fazla backlinke sahipseniz
 • Çok fazla sayfanız bulunuyorsa (500 ve daha fazla)
 • Çok fazla sayıda medya dosyanız bulunuyorsa
 • Dahili bağlantınız yavaş ise

WordPress’de XML Site Haritası Oluşturma

WordPress site harita eklentilerini kullanarak sizde kendi site haritanızı oluşturabilirsiniz. İki farklı temek eklenti türünü kullanarak sizde kendi başınıza kolayca yapabilirsiniz:

 • Hepsi bir arada SEO eklentileri
 • Özel site haritası eklentileri

Oldukça popüler Yoast SEO ve XML site haritaları ile nasıl XML site haritası oluşturabileceğinizi öğrenmek için kılavuzumuzu okumaya devam edebilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisi ile XML Site Haritası Oluşturma

En popüler hepsi bir arada SEO eklentilerinden olan Yoast SEO eklentisi, web sayfanız için birçok SEO temelini kapsar.

Yoast SEO Eklentisi ile XML Site Haritası Oluşturma

WordPress XML site haritanızı nasıl oluşturacağınıza gelirsek, Yoast eklentisini yükledikten aslında çoğu şey hazır sayılır. Web sayfanızın site haritası sizin otomatik olarak oluşacaktır.

Sırasıyla aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 1. WordPress sayfanızı açtıktan sonra site haritanızı görmek için WordPress kontrol panelinizden Yoast SEO ayarlarına gidin.
 2. Ardından “Genel” butonuna tıklayarak “Özellikler” sekmesinden XML site haritalarını arayın.
 3. XML site haritaları yanındaki soru işaretine tıklayın ve ardından açılan linke gidin. Bu link aşağıdaki gibi görünecektir.

Yoast SEO farklı içerik türleriniz için birden fazla site haritanıza bölecektir.

XML Site Haritaları Eklentisi ile Site Haritası Oluşturma

WordPress için ücretsiz ve kolay bir şekilde site haritası oluşturmak için XML site haritaları eklentilerini kullanabilirsiniz. Bu eklenti ile aynı zamanda web sayfanıza yeni bir sayfa eklediğinizde veya değiştirdiğinizde arama motorları tarafından bu değişimler fark edilecektir.

Peki bu eklenti ile site haritanızı nasıl oluşturacaksınız adım adım bakalım.

 1. Yine Yoast SEO eklentisini eklediğimiz gibi XML Site Haritaları eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Sonrasında site haritanız otomatik olarak oluşacaktır.
 2. Oluşan site haritanızın URL’ni bulmak için ise sırasıyla Ayarlar- XML Sitemaps menüsüne tıklayarak eklenti yapılandırma sayfasını açmalısınız.
 3. Buradan aynı zamanda sayfa önceliği, içerik hariç tutma gibi çeşitli ayarlara ulaşabilirsiniz.

Rank Math Eklentisi ile XML Site Haritası Oluşturma

WordPress tabanlı web sayfanız için site haritası oluşturmak istiyorsanız Rank Math eklentisini kullanarak da site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Rank Math sizin için otomatik bir şekilde site haritanızı oluşturacaktır. Tüm sayfalarınızı, gönderilerilerinizi, görselleri, videoları ve diğerlerini tek bir site haritası dizininde oluşturacaktır.

Peki nasıl bu site haritanızı Rank Math ile oluşturacaksınız? Hadi sırayla gözden geçirelim.

 1. Web sayfanızın yönetici paneline giriş yapın.
 2. Yönetici panelinden eklenti ekle kısmından Rank Math eklentisini yükleyin.
 3. Eklenti kurulduktan sonra etkinleştirin.
 4. Rank Math eklentisini etkinleştirdikten sonra site haritasını eklemek için Rank Math kontrol paneline tıklayın.
 5. Daha sonra Sitemap’ı etkinleştirin.
 6. Artık site haritanız oluşturmak için tek yapmanız gereken şey ayarlar kısmına tıklamak ve buradan açılan Genel sayfasında oluşturacağınız site haritası için katagoriler, sayfalar, etiketler gibi farklı seçenekleri görebilirsiniz.
 7. Son olarak Google Search Console’a göndermek için URL’i kopyalayabilirsiniz.

WordPress’de HTML Site Haritası Oluşturma

WordPress tabanlı web sayfanız için kullanıcılara yönelik bir site haritası oluşturmak istiyorsanız WP Sitemap Page eklentisinden yararlanabilirsiniz. Peki nasıl yapacaksınız birlikte bakalım.

 1. WordPress tabanlı web sayfanızın yönetici paneline giriş yapın.
 2. WP Sitemap Page eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.
 3. Ekranın sol tarafındaki kontrol panelinden “Sayfalar” butonuna tıklayın.
 4. Yeni bir sayfa oluşturarak HTML site haritanızın bulunmasını istediğiniz bölüme “wipe_sitemap_page” yazın.
 5. Son olarak sağ tarafta bulunan “Yayımla” butonuna basarak HTML site haritanızı oluşturun. Sitenizde kontrolünü sağlayıp çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

WordPress Site Haritanızı Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

WordPress’de site haritanızı oluşturduktan sonra yaptığınız işlemlerin doğru olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız site denetim araçlarından yararlanabilirsiniz.

Bunu yapmak için Semrush kullanabilirsiniz. Web sayfanızı burada tarattıktan sonra “Issues” butonuna tıklayın. Daha sonra orada bulunan arama kutucuğuna “sitemap” yazdıktan sonra aracı çalıştırın.

Eğer herhangi bir site haritası sorunu varsa buradan görüntüleyebilirsiniz ve hatta sizin için olası çözümlere ulaşabilirsiniz.

WordPress Site Haritanızı Google’a Nasıl Gönderebilirsiniz?

Google’ın sitenizi keşfetme tarama sürecini hızlandırmak için site haritalarınızı Google’a göndermelisiniz. Bu yüzden site haritalarınızı oluşturduktan sonra bu işlemi yapmayı atlamamalısınız.

XML site haritanızı oluşturdunuz ve Google’a göndereceksiniz. Peki nasıl? Bu işlem için öncelikle Google Search Console’u açın. Ve sonra sırasıyla:

 1.  Solda açılan kontrol panelinden “Tarama ve Site Haritalarını seçin.
 2. Site Haritası Ekleme ve Test Etme butonuna tıklayın.
 3. WordPress site haritası URL’inizi “/sitemap.xml” sonunda bu ifade olacak şekilde yazıp göndere tıklayın.
 4. Bu işlem dizine eklendikten sonra “başarılı” şeklinde bir ifade göreceksiniz. Ancak bu işlem birkaç gün sürebilir, endişelenmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Eklenti Kullanmadan WordPress Site Haritası Oluşturabilir miyiz?

Hiçbir şey yapmanıza gerek olmadan WordPress sizin için bir site haritası oluşturacaktır. Ancak oluşturulan site haritası oldukça basit olacaktır. Bu sebeple eklenti kullanarak XML veya HTML site haritası oluşturmanızı öneririz.

WordPress Site Haritalarını Günceller mi?

Yeni bir sayfa oluşturduğunuzda veya değiştirdiğinizde, ister WordPress site haritalarını ister eklentileri kullanarak site haritası oluşturmuş olun site haritalarınız otomatik olarak güncellenecektir.

Sonuç

Kılavuzumuzda bahsettiğimiz gibi site haritaları kullanmanız SEO’ya oldukça destek olacaktır. Çünkü site haritaları arama motorlarının web sayfanızı kolayca tarayarak dizine eklemesine yardımcı olur.

Sizlerde kılavuzumuzda yer alan yöntemlerle size uygun olanı seçip basitçe site haritanızı oluşturabilir ve kontrol edebilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu